حتما برای شما هم پیش آمده است که برای صرف غذا وارد یک رستوران شده باشید و از پرسنل آن رستوران درخواست منوی رستوران را برای سفارش غذا کرده باشید و پس از مدتی پرسنل آن رستوران به جای اینکه منوی رستوران را به صورت کاغذی به شما ارائه دهند یک بارکد 2 بعدی به شما ارائه داده و از شما درخواست کرده‌اند که برای مشاهده لیست غذاهای آن رستوران ابتدا اینترنت خود را فعال کرده و سپس بارکد موردنظر را اسکن کرده تا بتوانید لیست غذاهای آن رستوران را مشاهده کنید و شما هم با اسکن آن بارکد به یک منوی جالب که به صورت آنلاین بوده است هدایت شده‌اید و در نهایت به این شکل با استفاده از منوی دیجیتال آن رستوران سفارش خود را ثبت کرده و نوش جان کرده‌ باشید.

پس از شنیدن این داستان شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که چگونه این منوی دیجیتال ساخته شده است و به چه شکل می‌توانید منوی همانند آن را ایجاد کرده و از برای معرفی محصولات خود از آن استفاده کنید، در این آموزش قصد داریم به ساخت منو دیجیتال رستوران با استفاده از وردپرس بپردازیم و به صورت عملی از صفر تا صد شیوه ساخت منوی دیجیتال برای رستوران یا کافه را با استفاده از وردپرس آموزش دهیم.

ساخت منوی دیجیتال با وردپرس

در این آموزش قصد داریم به شیوه ساخت منوی دیجیتال رستوران با استفاده از وردپرس بپردازیم و نحوه انجام این کار را به صورت عملی در چندین قسمت به صورت فیلم آموزشی خدمت شما توضیح خواهیم داد که فیلم‌های آموزشی مربوط به این موضوع به صورت سریالی و به مرور زمان روی سایت جهت استفاده شما قرار خواهد گرفت.

پیش‌نیاز‌ آموزش

برای اینکه بتوانید با استفاده از این آموزش منوی دیجیتال رستوران را بسازید باید ابتدا از پیش‌نیازهای زیر اطلاع داشته باشید تا در نهایت بتوانید با استفاده از این آموزش شیوه ساخت منوی دیجیتال رستوران را یاد بگیرید و منوی دیجیتال رستوران را بسازید در ادامه به بررسی این پیش‌نیاز‌ها خواهیم پرداخت و لینک آن‌ها جهت مشاهده قرار گرفته است.

لیست پیش‌نیازها

در صورتیکه از موضوعات زیر اطلاع ندارید باید حتما باید آموزش‌های زیر را مشاهده کنید تا بتوانید آموزش این قسمت را درک کنید در ادامه لینک این آموزش قرار خواهد گرفت که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به موضوعات مربوطه رفته و فیلم‌های آن را مشاهده کنید پس از مشاهده این پیش‌نیازها می‌توانید به این مقاله باز گردید و آموزش این جلسه را مشاهده کنید.

توضیح طرح کلی پروژه منوی‌ دیجیتال

قبل از شروع کار ابتدا به توضیح طرح کلی پروژه و چیزی که قصد داریم در نهایت آن را پیاده کنیم می‌پردازیم و در ادامه به شیوه پیاده‌سازی آن به صورت عملی خواهیم پرداخت.

ما قصد داریم در صفحه‌ای که می‌خواهیم برای منوی دیجیتال رستوران طراحی کنیم 4 عدد دکمه و یک تصویر قرار دهیم که این 4 دکمه عبارتند از :

  • دکمه نمایش منو رستوران : از این دکمه جهت نمایش لیست غذاهای رستوران استفاده می‌کنیم.
  • دکمه درباره‌ما : از این دکمه برای نمایش صفحه درباره‌ما و آشنایی با رستوران استفاده می‌کنیم.
  • دکمه پیج اینستاگرام : با استفاده از این گزینه می‌توانید پیج اینستاگرام رستوران را معرفی کرده و به این شکل مشتریان را از طریق این گزینه با صفحه اینستاگرام رستوران آشنا کنیم.
  • دکمه تماس‌باما: با استفاده از این دکمه می‌خواهیم مشخصات تماس رستوران موردنظر خود را به کاربران نمایش دهیم تا بتوانند در صورت نیاز باما در تماس باشند.

همچنین پس از قرار دادن گزینه‌های بالا می‌خواهیم یک تصویر هم در بالای تمامی این گزینه‌ها قرار دهیم که به عنوان لوگوی رستوران موردنظر قرار است در ابتدای تمامی گزینه‌ها نمایش داده شود.

پس از اینکه به بررسی طرح کلی پروژه منوی دیجیتال رستوران پرداختیم حالا می‌توانیم موارد گفته شده را با استفاده از وردپرس طراحی کرده و ساخت پروژه گفته شده را به صورت عملی شروع کنیم در ادامه به بررسی مراحل انجام این کار می‌پردازیم.

نصب وردپرس

لوگوی وردپرس
لوگوی وردپرس

برای ساخت منوی دیجیتال با استفاده از وردپرس در مرحله اول باید وردپرس را از سایت اصلی دانلود و نصب کرده باشید که در قسمت پیش‌نیازهای این مقاله لینک آموزش‌های مربوط به نصب وردپرس قرار گرفته است که می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید و شیوه نصب وردپرس را یاد بگیرید و در نهایت وردپرس را نصب کنید.

نصب صفحه ساز المنتور

صفحه ساز المنتور
صفحه ساز المنتور

پس از نصب وردپرس باید افزونه صفحه ساز المنتور را از بخش “افزونه‌ها > افزودن” نصب کنید برای نصب این افزونه کافیست وارد مخزن وردپرس شده‌ و اسم آن را جستجو کنید و پس از مشاهده این افزونه، آن را نصب کرده و آن فعال کنید در این دوره ما از افزونه المنتور برای ساخت صفحات و طراحی ظاهر منوی رستوران استفاده می‌کنیم این افزونه این امکان را به ما می‌دهد که صفحات خود را به هر شکلی که دوست داریم طراحی و بسازیم برای همین ما از این افزونه استفاده می‌کنیم تا بتوانیم بدون کدنویسی و برنامه نویسی به هر شکلی که دوست داریم ظاهر صفحات خود را طراحی کرده و بسازیم.

ایجاد برگه برای منوی رستوران

بعد از نصب المنتور باید به ایجاد برگه جدید برای طراحی منوی دیجیتال رستوران و ساخت آن با استفاده از افزونه المنتور بپردازیم برای ایجاد برگه جدید از بخش برگه‌ها گزینه افزودن جدید را انتخاب می‌کنیم پس از کلیک روی این گزینه با صفحه افزودن نوشته روبرو خواهیم شد که در این صفحه باید عنوان برگه خود را که قصد ساختن آن را داریم را مشخص کنیم که ما در اینجا عنوان برگه خود را “صفحه اصلی” قرار دادیم و پس از اینکه عنوان برگه را مشخص کردیم باید روی گزینه ویرایش برگه با المنتور کلیک کنیم تا بتوانیم صفحه موردنظر را با استفاده از المنتور ویرایش کنیم و صفحه خود را بوسیله صفحه‌ساز المنتور آن طور که دوست داریم طراحی کنیم.

ساخت برگه صفحه اصلی
ساخت برگه صفحه‌اصلی

ساخت و طراحی صفحه با المنتور

پس از انتخاب گزینه ویرایش با المنتور با صفحه زیر روبرو خواهید شد که در این صفحه باید با استفاده از المان‌های سمت راست صفحه‌ساز المنتور که در فیلم آموزشی به صورت کامل توضیح داده شده است المان‌های موردنظر خود را که می‌خواهید در این صفحه قرار دهید را مشخص کنید که به طور مثال ما در اینجا همان طور که در کمی بالاتر گفتیم می‌خواهیم 4 عدد دکمه برای گزینه‌های گفته شده قرار داده و یک عدد تصویر نیز برای نمایش لوگو رستوران قرار دهیم برای همین با استفاده از المنتور 4 عدد دکمه و 1 عدد تصویر را به صفحه خود اضافه کرده و رنگ پس زمینه صفحه را نیز از تنظیمات پس‌زمینه به رنگ آبی تغییر می‌دهیم که نتیجه این تغییرات را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

پس از انجام مراحل گفته شده در بالا در این قسمت ما توانستیم طرح کلی موردنظر خود را برای منوی دیجیتال رستوران پیاده سازی کنیم و شیوه انجام این کار را به صورت عملی با استفاده از فیلم آموزشی یاد گرفتیم در جلسات بعدی به تغییر ظاهر این صفحه و تکمیل کردن آن خواهیم پرداخت و شیوه انجام این کار را بررسی خواهیم نمود.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در قسمت اول از آموزش ساخت منوی دیجیتال رستوران به طراحی طرح کلی منو با استفاده از صفحه ساز المنتور پرداختیم و شیوه انجام این کار را به صورت عملی یاد گرفتیم این آموزش در قسمت‌های بعدی نیز ادامه خواهد داشت تا بتوانیم به هدف خود یعنی ساخت منو رستوران با استفاده از وردپرس برسیم و به تمامی گزینه‌های قرار گرفته را نیز ایجاد کرده و تکمیل کنیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید و کاربردی بوده باشد و شیوه انجام این کار را به صورت عملی یاد گرفته باشید در صورتیکه در مورد این آموزش سوال و یا مشکلی دارید می‌توانید از قسمت نظرات این جلسه آن را مطرح کنید.

این داستان ادامه دارد….

در جلسات بعدی به تکمیل کردن این منو خواهیم پرداخت…

قسمت بعدی

نظرت راجب این مطلب چیه؟

میانگین امتیازات 3.4 از 5 | تعداد رای: 10 نفر
  • خیلی عالی
  • عالی
  • خوب
  • بد
  • خیلی بد
اگر سوال یا نظری راجب این مطلب دارید، به اشتراک بگذارید. ارسال دیدگاه

نوشتن دیدگاه

پس از ارسال دیدگاه، ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.