در جلسه قبلی به خرید دامنه و شیوه ثبت دامنه پرداختیم و به صورت عملی دامنه موردنظر خود را ثبت کردیم. در این جلسه قصد داریم به این موضوع بپردازیم که هاست چیست و شیوه خرید هاست را باهم بررسی کنیم و به خرید هاست موردنیاز جهت راه‌اندازی سایت خود با وردپرس بپردازیم.

در این جلسه می‌خواهیم هاست موردنیاز جهت راه‌اندازی سایت با وردپرس را خریداری کنیم و نکات مهم در رابطه با خرید هاست را یاد بگیریم.

انتخاب شرکت هاستینگ مناسب

هاست یکی از موارد اصلی و مهم در رابطه با راه‌اندازی سایت و کسب و کار اینترنتی است و باید دقت زیاد و زمان زیادی را صرف انتخاب یک هاست مناسب کنیم تا در نهایت بتوانیم یک هاست خوب را از شرکت هاستینگ مناسب و مطمئن خریداری کنیم تاهم خیال خود را از بابت از یک هاست مناسب و مطمئن راحت کنیم و هم اگر در آینده نیاز به پشتیبانی آن شرکت هاستینگ بود بتوانیم روی پشتیبانی آن‌ها حساب باز کنیم، به نوعی می‌توان گفت خرید یک هاست مناسب از یک شرکت هاستینگ مطمئن می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های ما را جهت راه‌اندازی سایت‌مان کاهش دهد و ما می‌توانیم زمان و تمرکز بیشتری را صرف توسعه و بهبود سایت خود کنیم.

با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا پیشنهاد می‌کنیم دقت و زمان زیادی را صرف انتخاب هاست مناسب کنید و از تجربیات افراد دیگر در سایت‌ها و انجمن‌ها استفاده کنید تا بتوانید به کمک آن‌ها یک هاست مناسب را انتخاب کرده و در نهایت بدون مشکل سایت خود را راه‌اندازی کنید.

مشخصات هاست موردنیاز

جهت خرید هاست برای راه‌اندازی سایت با وردپرس باید هاستی را با مشخصاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم خریداری کنید تا بتوانید از آموزش‌های این دوره استفاده کنید و سایت خود را راه‌اندازی کنید.

مشخصاتی که در ادامه به بررسی و توضیح آن می‌پردازیم، حداقل مشخصات است و پیشنهاد ما برای شروع کار است که شما می‌توانید آن را با توجه به نیاز خود در آینده تغییر دهید و هاستی با ویژگی‌های بهتر را خریداری کنید. دقت کنید که امکان ارتقای هاست پس از خرید برای شما وجود دارد و شما می‌توانید با خرید هاست از یک شرکت مناسب در صورتیکه در آیند نیاز بود با پرداخت هزینه‌ جداگانه هاست خود را ارتقا دهید.

سیستم عامل هاست

برای خرید هاست یکی از مهم‌ترین موارد که باید به آن دقت داشته باشیم سیستم عامل هاست است که 2 نوع سیستم عامل را برای خرید هاست داریم که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم وسیستم عاملی که برای این دوره مناسب است را معرفی می‌کنیم.

هاست ویندوز

هاست ویندوز، هاستی است که با سیستم عامل ویندوز ارائه و به فروش می‌رسد و مناسب کار ما نیست و برای راه‌اندازی سایت با وردپرس گزینه مناسبی نیست پس از توضیح آن صرف نظر می‌کنیم و به سراغ سیستم عامل بعدی می‌رویم.

هاست لینوکس

هاست لینوکس، هاستی است که با سیستم عامل لینوکس ارائه و به فروش می‌رسد و مناسب کار ما است و می‌توانیم از آن برای راه‌اندازی سایت خود با وردپرس استفاده کنیم و برای نصب وردپرس، ما به یک هاست با سیستم عامل لینوکس نیاز داریم. البته اکثر هاست‌ها با سیستم عامل لینوکس ارائه می‌شوند پس ما به راحتی می‌توانیم هاست لینوکس موردنظر خود خریداری کنیم.

مکان قرارگیری هاست (لوکیشن هاست)

یکی دیگر از مواردی که برای خرید هاست حتما باید آن را مدنظر قرار دهیم مکان قرارگیری هاست است که منظور از این موضوع کشور و یا مکانی فیزیکی است که هاست موردنظر در آنجا قرار گرفته است و در آن کشور میزبانی می‌شود، اگر بخواهیم این موضوع را به صورت کلی بررسی کنیم می‌توانیم موقعیت هاست را به دو دسته کلی تقسیم کرده و در مورد آن‌ها صحبت کنیم، این دو دسته عبارتند از : هاست ایران و هاست خارج که در ادامه به بررسی آن‌ها می پردازیم.

هاست خارج (مکان میزبانی خارج از کشور)

منظور از هاست خارج هاستی است که در خارج از ایران میزبانی و ارائه می‌گردد که به این دسته از هاست‌ها، هاست خارج می‌گویند و در کشور‌هایی مانند : آلمان و فرانسه می‌توان یک هاست خارج از کشور مناسب با امکانات و سرعت مناسب را خریداری کرد البته در سایر کشورها نیز می‌توان هاست خارج را خریداری نمود ولی 2 کشور گفته شده از کیفیت و سرعت نسبتا خوبی برخوردار هستند.

خرید هاست خارج جدا از تمامی مزایایی که دارد و باعث می‌شود شما هاست خارج را خریداری کنید یک مشکل و ایراد بزرگ نیز می‌تواند برای ما داشته باشد و این ایراد آن است که در صورتیکه دسترسی به اینترنت جهانی با اختلال روبرو شود عملا شما نمی‌توانید به هاست خود دسترسی داشته باشید و آن را مدیریت کنید و حتی ممکن است که سایت شما برای کاربران و بازدیدکنندگان داخل ایران به درستی بارگذاری نشود و در دسترسی به آن دچار مشکل شوند، از همین رو و با توجه به مشکلات زیادی که ممکن است در این رابطه برای شما بوجود بیاید پیشنهاد می‌کنیم که هاست خارج را برای میزبانی سایت خود انتخاب نکنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

هاست ایران (مکان میزبانی داخل کشور)

منظور از هاست ایران، هاستی است که در داخل کشور خودمان است و لوکیشن آن ایران است و در دیتاسنترهای داخل کشور میزبانی و ارائه می‌شود، پیشنهاد ما جهت راه‌اندازی سایت در صورتیکه بازدیدکنندگان و مشتریان شما در ایران حضور دارند انتخاب هاست ایران است.

با انتخاب هاست ایران علاوه بر سرعت بارگذاری خوب سایت برای بازدیدکنندگان ایرانی حتی در مواقعی که اینترنت جهانی با اختلال روبرو شود، مشکلی برای سایت شما وجود ندارد و شما به عنوان مدیر سایت و کاربران سایت شما به عنوان بازدیدکننده سایت، مشکلی در رابطه با دسترسی به سایت ندارید و سایت بدون مشکل برای هر دو گروه قابل استفاده است.

کنترل پنل هاست

موضوع بعدی که باید برای خرید هاست به آن دقت داشته باشیم، کنترل پنل هاست است که موقع خرید هاست باید آن را مشخص کنیم تا در آیند بتوانیم با استفاده از آن هاست خود را مدیریت و کنترل کنیم، در ادامه به بررسی و توضیح کنترل پنل هاست می‌پردازیم.

کنترل پنل هاست چیست

اگر خیلی ساده بخواهیم در مورد کنترل پنل هاست صحبت کنیم، کنترل پنل هاست رابط کاربری گرافیکی است که شما به کمک آن و با استفاده از آن می‌توانید هاست خود را مدیریت و کنترل کرده و تغییرات موردنظر خود را در آن ایجاد کنید و یا به صورت کلی تر بتوانید با هاست خود کار کنید.

کنترل پنل های مختلفی برای کنترل هاست وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ برای مدیریت و کنترل هاست خود استفاده کنید که 2 مورد از این کنترل پنل‌ها برای هاست‌های لینوکس، کنترل پنل سی‌پنل و کنترل پنل دایرکت‌ادمین است که در ادامه به توضیح و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کنترل پنل سی‌پنل

یکی از کنترل پنل‌های محبوب هاست‌های لینوکس کنترل پنل سی‌پنل است که از رابط کاربری فوق العاده خوب و بالایی برخوردار است و شما با استفاده از این کنترل پنل به راحتی می‌توانید هاست خود را مدیریت کرده و اعمال موردنیاز را در آن خیلی ساده انجام دهید و با هاست و قابلیت‌های آن کار کنید.

کنترل پنل سی پنل
پیش نمایش کنترل پنل سی‌پنل

جهت تصمیم گیری راحت تر برای انتخاب کنترل پنل هاست موردنظر و آشنایی با کنترل پنل سی‌پنل، پیش‌نمایش زنده این کنترل پنل گرفته است و جهت مشاهده آن کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کنترل پنل دایرکت ادمین

یکی دیگر از کنترل پنل‌های محبوب هاست‌های لینوکس کنترل پنل دایرکت ادمین است که این کنترل پنل نیز از رابط کاربری نسبتا خوبی برخوردار می‌باشد و شما می‌توانید هاست خود را با این کنترل پنل نیز مدیریت کرده و از آن استفاده کنید، البته از نظر رابط کاربری و امکانات کنترل پنل سی‌پنل نسبت به این کنترل پنل بهتر است و از امکانات حرفه‌ای تر برخوردار است و کار کردن با آن راحت تر است.

پیش نمایش کنترل پنل دایرکت ادمین

جهت تصمیم گیری راحت تر شما برای انتخاب کنترل پنل هاست موردنظر و آشنایی با کنترل پنل دایرکت‌ادمین پیش‌نمایش زنده این کنترل پنل قرار گرفته است و جهت مشاهده آن کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

جمع بندی نهایی

در کل کنترل پنل‌های مختلفی برای هاست‌های لینوکس ارائه و عرضه شده است که شما می‌توانید بنا بر استفاده و راحتی خودتان از هرکدام از آن‌ها که نیاز داشتید استفاده کنید و هاست خود را با آن کنترل پنل خریداری کنید اما پیشنهاد ما در این دوره آموزشی، کنترل پنل‌ سی‌پنل است که از رابط کاربری بهتری برخورددار بوده و در این دوره آموزشی ما از هاست لینوکس با کنترل پنل سی‌پنل استفاده می‌کنیم.

فضای هاست

یکی دیگر از مواردی که موقع خرید هاست باید به آن توجه داشته باشید فضای هاست است که موقع خریداری هاست باید آن را مشخص کنید و تاثیر زیادی در قیمت هاست موردنظر شما دارد، منظور از فضای هاست میزان فضایی است که به شما اختصاص داده می‌شود تا در آن فضا بتوانید فایل‌ها و موارد مربوط به سایت خود را بارگذاری کنید، این فضا معمولا با واحدهایی مثل گیگابایت یا مگابایت عنوان شده و بر حسب فضای موردنیاز شما مثلا 1 گیگابایت به شما ارائه خواهد شد و شما می‌توانید تا این میزان اقدام به بارگذاری فایل بر روی هاست خود کرده و در صورت نیاز به فضای بیشتر پس از خرید هاست می‌توانید با پرداخت هزینه اقدام به افزایش فضای آن کنید.

جهت آموزش این دوره هاست با فضای 1 گیگ برای ما کافی است و نیازی به خریدهاست با فضای بیشتری برای این دوره نیست زیرا هدف این دوره آموزش وردپرس است و یک هاست 1 گیگ برای این موضوع کافی بوده و پاسخگوی نیاز ما می‌باشد در صورت استفاده حرفه‌ای تر شما باید هاست با فضای بیشتری را خریداری کنید.

پشتیبان‌گیری (بکاپ‌گیری)

یکی دیگر از موارد مهم در مورد هاست پشتیبان گرفتن از هاست است که این موضوع در زمان‌هایی که مشکلی برای سایت شما بوجود می‌آید می‌تواند راهگشا باشد، اگر خیلی ساده بخواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم می‌توانیم اینگونه بگوییم که منظور از پشتیبان‌گیری فرایندی است که طی آن از تمامی اطلاعات موجود در هاست شما نسخه پشتیبان تهیه شده و درجای دیگری نگهداری می‌شود تا در صورت بروز مشکل و ایراد بتوان با دسترسی به آن نسخه پشتیبان، از آن استفاده کرد یا با بازگردانی آن اقدام به حل مشکل نمود.

هاست مورنظر بهتر است پشتیبان گیری به صورت بازه‌های زمانی کوتاه تر و به تعداد بیشتر انجام دهد تا همواره نسخه‌های متفاوت و زیادی جهت استفاده در اختیار شما باشد ولی برای این دوره هاست با پشتیبان گیری به صورت هفته‌ای مناسب است.

پشتیبانی فنی

یکی از موارد مهم در مورد هاست، پشتیبانی فنی شرکت هاستینگ است که موضوع بسیار مهمی است و باید به آن توجه داشت و در صورتیکه شما بتوانید هاست مناسب را از شرکت هاستینگ با پشتیبانی خوب تهیه کنید بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در آینده برای شما پیش بیاید توسط شرکت هاستینگ و پشتیبانی آن قابل حل است، به این صورت شما تمرکز کافی جهت توسعه و بهبود سایت خود را خواهید داشت و می‌توانید بدون دغدغه و نگرانی روی سایت خود کار کنید.

در جدول زیر حداقل مشخصات هاست موردنیاز جهت خریداری مشخص شده است که می‌‌توانید آن را مشاهده کنید.

سیستم عامل هاست سیستم عامل لینوکس
مکان قرارگیری هاست(لوکیشن هاست)ایران
کنترل پنل هاستکنترل پنل سی‌پنل
فضای هاست 1 گیگابایت
پشتیبان گیری (بکاپ)به صورت هفتگی
مشخصات هاست موردنیاز و پیشنهادی

خرید هاست

پس از اینکه به بررسی مشخصات هاست موردنظر جهت خرید پرداختیم اکنون می‌خواهیم هاست موردنظر خود را با مشخصات ذکر شده در بالا خریداری کنیم تا در آیند بتوانیم با استفاده از آن سایت خود راه‌اندازی کنیم.

جهت خرید هاست شما می‌توانید با جستجو کلمه “خرید هاست” در گوگل به شرکت‌ها و سایت‌هایی که در زمینه فروش و ارائه خدمات هاستینگ در ایران فعالیت دارند دسترسی داشته باشید و از هر کدام از آن‌ها که نیاز بود هاست موردنظر خود را با مشخصات اعلام شده در بالا خریداری کنید، ما در اینجا شرکت “شتابان هاست” را جهت خرید هاست انتخاب کردیم و می‌خواهیم از این شرکت هاست موردنظر را با مشخصات ذکر شده در بالا خریداری کنیم.

شما نیز جهت انتخاب شرکت هاستینگ مناسب می‌توانید با استفاده از تجربیات دیگران در مورد آن شرکت و بررسی سابقه شرکت موردنظر تصمیم بگیرید که هاست خود را از چه شرکت و سایتی تهیه و خریداری کنید.

شیوه خرید هاست

برای خرید هاست کافیست وارد سایتی شویم که قصد داریم هاست موردنظر خود را از آن خریداری کنیم پس از ورود به شرکت هاستینگ موردنظر باید نوع هاستی را که قصد خریداری آن را داریم انتخاب کنیم مثلا ما در اینجا هاست سی پنل ایران را جهت خرید انتخاب می‌کنیم، پس از انتخاب نوع هاست موردنظر باید پلن موردنظر خود را انتخاب کنیم، که ما پلن “IRCP-01” را انتخاب می‌کنیم زیرا برای شروع کافیست و می‌توانیم با آن راه‌اندازی سایت را شروع کنیم برای سفارش این پلن بر روی دکمه “سفارش” کلیک می‌کنیم تا به مرحله بعد برویم.

مشخص کردن دامنه

در این مرحله باید دامنه‌ای که جهت اتصال به این هاست در نظر گرفته‌ایم را مشخص کنیم که برای این موضوع ما 3 گزینه انتخابی داریم :

  • ثبت دامنه جدید : این گزینه برای موقعی استفاده می‌شود که شما دامنه ثبت نکرده‌اید و قصد دارید در هنگام خرید هاست به ثبت دامنه نیز بپردازید که این گزینه مناسب ما نیست زیرا ما در جلسه قبلی دامنه موردنظر خود را ثبت کرده‌ایم و نیازی به این گزینه نداریم.
  • انتقال دامنه از شرکت دیگر : این گزینه جهت انتقال دامنه‌ای که قبلا ثبت شده از شرکتی دیگر به شرکت فعلی می‌باشد که این گزینه نیز مناسب ما نمی‌باشد پس از آن صرف‌نظر می‌کنیم.
  • از دامنه‌ای که قبلا ثبت کرده‌ام استفاده می‌کنم: این گزینه جهت وارد کردن دامنه موردنظر که قبلا اقدام به ثبت آن کرده‌ایم است پس ما باید همین گزینه را انتخاب کنیم.

پس از انتخاب گزینه “از دامنه‌ای که قبلا ثبت کرده‌‌ام استفاده می‌کنم” باید دامنه خود و پسوند آن را وارد کنید تا اجازه رفتن به مرحله بعد را داشته باشیم در اینجا دامنه خود را که در جلسه قبل ثبت کرده‌ایم وارد می‌کنیم و بر روی دکمه “استفاده” کلیک می‌کنیم تا به گام بعدی هدایت شویم.

پیکربندی هاست

در این قسمت می‌توانید مشخصات هاستی را که قصد خرید آن را داریم مشاهده کنیم و در صورت نیاز تغییراتی را در آن ایجاد کنیم، در اینجا می‌توانیم دوره پرداخت را نیز مشاهده کرده و مشخص کنیم که ما دوره پرداخت ماهیانه را انتخاب می‌کنیم.

درنهایت پس از تکمیل مشخصات فوق بر روی دکمه ” باشه ” کلیک کرده تا به مرحله بعدی هدایت شویم.

مرور و پرداخت نهایی

در این مرحله باید اطلاعات شخصی خود را وارد کرده تا احراز هویت شما انجام شود، همچینن در صورتیکه که دارای کد تخفیف نیز باشید می‌توانید آن را در این قسمت وارد کنید پس از وارد کردن اطلاعات شخصی تیک گزینه “موافقت با قوانین و شرایط استفاده از خدمات” را می‌زنیم و بر روی دکمه “پرداخت نهایی” کلیک می‌کنیم.

تایید شماره همراه

در این مرحله باید شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و کد ارسال شده به آن را در کارد “کد تایید” وارد کنید و بر روی دکمه “ادامه” کلیک کنید تا شماره همراه شما تایید و ثبت شود.

ورود به پنل کاربری و پرداخت

بر روی دکمه “ورود به پنل کاربری” کلیک می‌کنیم تا وارد پنل کاربری شویم، پس از ورود به پنل کاربری بر روی گزینه “صورتحساب های پرداخت نشده” کلیک می‌کنیم تا صورتحساب‌های پرداخت نشده را به ما نمایش دهد پس از نمایش صورت حساب‌ها، جهت پرداخت آن‌ها کافیست بر روی دکمه “برای پرداخت کلیک کنید” کلیک کنیم تا به درگاه بانک هدایت شویم و پس از آن با وارد کردن مشخصات کارت بانکی خود بتوانید اقدام به پرداخت مبلغ کرده و هاست خود را خریداری کنیم و سفارش خود را ثبت نمایید.

در صورتی که پرداخت شما موفق باشد پس از تکمیل پرداخت، از درگاه بانک به سایت هاستینگ بر می‌گردید و با کلیک بر روی گزینه “بازگشت به ناحیه کاربری” می‌توانید به ناحیه کاربری خود رفته و از قسمت محصولات، سفارش خود را مشاهده کنید.

ارسال مشخصات هاست

پس از خرید هاست موردنظر، اطلاعات ورود به هاست از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد که با مراجعه به ایمیل خود می‌توانید این ایمیل را پیدا کرده و مشخصات هاست را مشاهده کنید.

در این جلسه به بررسی مشخصات فنی هاست و شیوه خرید هاست پرداختیم و فرایند این کار را به صورت عملی انجام دادیم تا هم با نحوه انجام این کار و هم با اصطلاحات مربوط به هاست به صورت کامل آشنا شویم و در این مورد اطلاعات لازم را کسب کنیم.

شیوه خرید هاست به صورت کلی به همین شکل است و شما هر هاستی را که بخواهید خریداری کنید باید همین فرایند را طی کنید.

دوره آموزش وردپرس

این مقاله یکی از جلسات دوره آموزش وردپرس است که به صورت رایگان قابل مشاهده است. مشاهده همه جلسات
وردپرس
قسمت بعدی قسمت قبلی

نظرت راجب این مطلب چیه؟

میانگین امتیازات 5 از 5 | تعداد رای: 1 نفر
  • خیلی عالی
  • عالی
  • خوب
  • بد
  • خیلی بد
اگر سوال یا نظری راجب این مطلب دارید، به اشتراک بگذارید. ارسال دیدگاه

نوشتن دیدگاه

پس از ارسال دیدگاه، ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.