در جلسه قبلی به این موضوع اشاره کردیم که چگونه سایت بسازیم و با انواع سایت‌ها از نظر ساختار فنی آشنا شدیم و به بررسی مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها پرداختیم و درنهایت نیز به انواع روش‌های طراحی سایت اشاره کردیم و به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم از وردپرس برای طراحی سایت خود استفاده کنیم و سایت خود را با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی کرده و بسازیم، در این قسمت می‌خواهیم در مورد اینکه چرا از وردپرس برای طراحی سایت خود استفاده کنیم صحبت کنیم و به بررسی این موضوع بپردازیم.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود ما از وردپرس برای طراحی سایت استفاده کنیم که همه آن‌ها مهم و قابل توجه بوده و می‌توانند تاثیر و سهم زیادی در موفقیت سایت ما داشته باشند، در ادامه به بررسی آن‌‌ها خواهیم پرداخت.

چرا از وردپرس استفاده کنیم
چرا از وردپرس استفاده کنیم

چرا از وردپرس استفاده کنیم …

برای اینکه بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که چرا از وردپرس استفاده کنیم کافیست با مزایا و ویژگی‌های آن آشنا شویم تا به این موضوع پی ببریم که واقعا وردپرس می‌تواند برای راه‌اندازی سایت گزینه مناسبی باشد یا خیر و در نهایت با بررسی دلایل این موضوع بتوانیم به یک پاسخ و نتیجه درست و منطقی دست پیدا کنیم.

1-رایگان بودن
1-رایگان بودن

1-رایگان بودن

همان‌طور که در مقاله قبلی نیز اشاره کرده بودیم وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن‌باز است که به صورت رایگان عرضه شده است و ما با استفاده از آن می‌توانیم بدون پرداخت هزینه سایت خود را طراحی کرده و بسازیم، این موضوع می‌تواند یک مزیت فوق العاده عالی برای ما باشد که بتوانیم بدون پرداخت هزینه و به صورت رایگان از یک سیستم مدیریت محتوا جهت ساخت سایت خود استفاده کنیم و محدودیتی در این رابطه متوجه ما نباشد.

بروزرسانی دائمی و مداوم
بروزرسانی دائمی و مداوم

2-بروزرسانی دائمی و مداوم

یکی دیگر از مزیت‌های وردپرس، بروزرسانی و آپدیت مداوم و همیشگی آن است که همین موضوع می‌تواند برای آینده‌ سایت ما خیلی مهم و تاثیرگذار باشد زیرا وردپرس در هر بروزرسانی علاوه بر حل مشکلات موجود در نسخه‌های قبلی امکانات بیشتری را نیز در نسخه‌های جدیدش اضافه می‌کند که این ویژگی یک مزیت فوق العاده مهم برای ما است که بتوانیم به صورت رایگانه و بدون پرداخت هزینه از آپدیت‌ها و بروزرسانی‌های وردپرس به صورت دائمی استفاده کرده و کار کردن با امکانات جدید را تجربه کنیم.

امنیت خوب و قابل قبول
امنیت خوب و قابل قبول

3-امنیت خوب و قابل قبول

در باب امنیت نیز می‌توانیم بگوییم وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا با امنیت قابل قبول است و ما می‌توانیم به کمک آن سایت ایمنی را بسازیم البته باید به این نکته توجه داشت که امنیت یک موضوع چندجانبه است و دارای جنبه‌های مختلفی است که با رعایت آن‌ها در حوزه‌های مختلف می‌توانیم امنیت خوبی را در سایت خود ایجاد کنیم و تا حد زیادی سایت خود را در مقابل نفوذ و خطرات احتمالی ایمن نگه داریم که یکی از این موارد نصب افزونه‌های امنیتی مخصوص وردپرس است که با نصب این دسته از افزونه‌ها می‌توانیم امنیت وب‌سایت خود را افزایش دهیم و تا حد زیادی جلوی خطرات احتمالی را بگیریم، البته باید همواره به این موضوع توجه داشته باشیم که امنیت در همه موارد یک موضوع نسبی است و نمی‌توان به آن مطلق نگاه کرد.

نصب سریع و راحت
نصب سریع و راحت

4-نصب سریع و راحت

شما می‌توانید وردپرس را بدون زحمت خاصی خیلی راحت و در سریع‌ترین زمان ممکن نصب کرده و سایت خود را با استفاده از آن راه‌اندازی کنید به دلیل راحت و سریع بود فرایند نصب وردپرس این فرایند نصب به فرایند نصب 5 دقیقه‌ای معروف است و شما در عرض 5 دقیقه یا شاید حتی کمتر از آن می‌توانید وردپرس را نصب کرده و سایت خود را با استفاده از آن راه‌اندازی کنید.

یادگیری سریع و راحت
یادگیری سریع و راحت

5-یادگیری سریع و راحت

به دلیل منابع آموزشی فارسی و غیرفارسی زیاد در اینترنت شما خیلی راحت و سریع می‌توانید وردپرس را یادبگیرید و کارکردن با آن را شروع کرده و سایت خود را با استفاده از آن راه اندازی کنید. البته جای نگرانی نیست در این دوره به صورت عملی و از 0 تا 100 کارکردن با وردپرس را یاد خواهید گرفت و درنهایت می توانید سایت خود را با استفاده از آن راه‌اندازی کنید.

قالب های بسیار زیاد و متنوع
قالب های بسیار زیاد و متنوع

6-قالب های بسیار زیاد و متنوع

وردپرس به دلیل محبوبیت فوق العاده بالا در ایران و دنیا دارای قالب های بسیار زیاد و متنوع است در مورد اینکه قالب چیست در جلسه مربوط به خودش در این دوره صحبت خواهیم کرد و به آن اشاره می‌کنیم ولی فعلا تا همین قدر بدانید که قالب‌های وردپرس در برگیرنده ظاهر و شکل سایت شما هستند و می توانند ظاهر سایت شما را به صورت کامل دگرگون کنند. طبق آمار وردپرس بیش از 75000 قالب رایگان برای وردپرس توسعه داده شده و وجود دارد، البته قالب‌های غیر رایگان زیادی نیز وجود دارد که با تهیه آن‌ها می‌توان از آن‌ها جهت طراحی یک سایت وردپرس به صورت حرفه‌ای استفاده کرد.

افزونه‌های کاربردی و متنوع
افزونه‌های کاربردی و متنوع

7-افزونه‌های کاربردی و متنوع

وردپرس دارای افزونه‌های رایگان و غیر رایگان بیشماری است که هرکدام از آن‌ها می‌تواند قابلیت‌های زیادی را به سایت وردپرسی ما اضافه کند و با استفاده از آن‌ها ما می‌توانیم به امکانات و قابلیت‌های زیادی دسترسی داشته باشیم و از آن ها استفاده کنیم.در مورد اینکه افزونه چیست اگر خیلی ساده بخواهیم در اینجا توضیح دهیم می‌توانیم به این شکل بگوییم که افزونه‌ها مواردی هستند که با نصب آن‌‌ها روی وردپرس می‌توانیم امکانات جدیدی را روی وردپرس و سایت خودمان اضافه کنیم، درمورد این موضوع در جلسه مربوط به خودش در این دوره به صورت کامل صحبت خواهیم کرد و به بررسی آن خواهیم پرداخت.

انعطاف پذیر بودن وردپرس
انعطاف پذیر بودن وردپرس

8-انعطاف پذیر بودن وردپرس

وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا، یکی از مزیت‌های اصلی خود را در انعطاف پذیری و امکانات گسترده که برای کاربران خود فراهم می‌کند، دارد. وردپرس به شما اجازه می‌دهد که با استفاده از افزونه‌ها، قالب‌ها و ابزارها وب‌سایت خود را با توجه به نیازهای خود سفارشی و شخصی سازی کرده و از وردپرس به عنوان یک ابزار قدرتمند برای ساخت و راه‌اندازی وب‌سایت‌های حرفه‌ای و متنوع استفاده کنید.

به عنوان مثال، با استفاده از قالب‌های مختلف وردپرس که در کمی بالاتر به آن اشاره کردیم، شما می‌توانید شکل و ظاهر سایت وردپرس خود را به سادگی تغییر دهید. همچنین، با استفاده از افزونه‌های مختلف، شما می‌توانید امکانات مختلف مثل فرم‌های ارتباطی، فروش محصولات را به سایت وردپرس خود اضافه کنید.

بدون نیاز به کدنویسی
بدون نیاز به کدنویسی

9-بدون نیاز به کدنویسی

یکی از اصلی‌ترین مزایای وردپرس این است که می‌توان با استفاده از افزونه‌های صفحه ساز و مواردی مانند آن، بدون نیاز به داشتن دانش برنامه‌نویسی، سایت‌ مدنظر خود را با طراحی زیبا و امکانات کاربردی بسازید.

در ضمن وردپرس به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از قالب‌های رایگان و غیر رایگان، بدون نیاز به کدنویسی، شکل و ظاهر سایت خود را به راحتی و با استفاده از صفحه‌سازهای گرافیکی ساخته و تغییر دهید. از طرفی دیگر، اگر شما دارای مهارت برنامه‌نویسی باشید، وردپرس به شما اجازه می‌دهد تا به صورت اختصاصی سایت خود را با استفاده از برنامه‌نویسی سفارشی و شخصی سازی کرده و مطابق با نیاز خودتان در آن تغییر ایجاد کنید.

در نهایت می‌توانیم بگوییم: وردپرس یکی از بهترین و راحت‌ترین روش‌ها برای ساخت سایت‌هایی با طراحی زیبا و امکانات حرفه‌ای بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی است.

سازگاری با سایت‌ها و نرم‌افزارها
سازگاری با سایت‌ها و نرم‌افزارها

10-سازگاری با سایت‌ها و نرم‌افزارها

وردپرس به عنوان یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا در ایران و جهان، با بسیاری از نرم‌افزارها و سایت‌های ایرانی و خارجی سازگاری دارد و شما می توانید با نصب افزونه‌های مربوط به آن‌ها از خدمات آن‌ها در وردپرس بهره‌مند شوید. در ادامه به بررسی و معرفی برخی از نرم‌افزارها و سایت‌هایی که با وردپرس سازگارند، اشاره خواهیم کرد:

 • گوگل آنالیتیکس وردپرس می‌تواند به راحتی با ابزارهای تجزیه و تحلیل مثل گوگل آنالیتیکس هماهنگ شود. با نصب افزونه، شما می‌توانید به سادگی آمار سایت خود را مشاهده و مدیریت کنید.
 • نرم‌افزارهای حسابداری و مالی جهت مدیریت و فروش محصولات
 • افزونه‌های پنل پیامکی جهت اتصال سایت به پنل‌های پیامکی برای اطلاع رسانی و موارد مشابه

وردپرس به راحتی با بسیاری از نرم‌افزارها و سایت‌ها سازگار است و به شما امکان استفاده از این قابلیت‌ها را می دهد.

منابع آموزشی فراوان
منابع آموزشی فراوان

11-منابع آموزشی فراوان

یکی از مزیت‌های وردپرس این است که منابع آموزشی زیادی را در داخل ایران دارد که شما با استفاده از آن‌ها قادر هستید به پاسخ پرسش‌های خود دست یابید و مشکلاتی که در طول مسیر ساخت سایت ممکن است برای شما بوجود بیایید پاسخ داده شده و راه‌حل‌هایی نیز برای آن وجود دارد و شما می‌توانید به راحتی وردپرس را یاد گرفته و از آن برای ساخت سایت خود استفاده کنید، در کل منابع آموزشی برای وردپرس در ایران فراوان هستند و شما می‌توانید با استفاده از این منابع، مهارت‌های خود را در زمینه وردپرس بهبود ببخشید و همچنین در صورت بروز مشکل، مشکلات خود را در سریع‌ترین زمان ممکن حل کنید.

فروشگاه اینترنتی
فروشگاه اینترنتی

12-فروشگاه اینترنتی

مطمئنا اگر بخواهید از فروش محصولات خود کسب درآمد کنید نیازمند یک فروشگاه اینترنتی هستید که با استفاده از آن بتوانید محصولات خود را به صورت آنلاین به فروش برسانید و این سیستم امکاناتی از قبیل انبارداری،حسابداری،گزارش گیری و مواردی دیگر را در اختیار شما قرار دهد شما می‌توانید با استفاده از افزونه ووکامرس که یک افزونه ایجاد فروشگاه اینترنتی برای وردپرس است استفاده کرده و قابلیت فروش محصولات خود را به سایت وردپرس خودتان اضافه کنید و از فروش محصولات خود به صورت آنلاین لذت ببرید.

سازگار با گوگل
سازگار با گوگل

13-سازگار با گوگل

گوگل و وردپرس دو سیستم قدرتمند و محبوب برای سایت‌ها هستند. همان طور که گفتیم، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا یا (CMS) است که بسیاری از سایت های معتبر در سطح جهان از آن استفاده می‌کنند، در حالی که گوگل یک موتور جستجوی پرطرفدار است که میلیاردها کاربر در سراسر جهان دارد و افرادی زیادی برای جستجو موضوعات موردنظر خود از گوگل استفاده می‌کنند تا بتوانند به نتیجه موردنظر خود برسند و به همین دلیل سازگار بودن سایت‌ما با گوگل از اهمیت زیادی برخوردار است . در ادامه به برخی از اصلی‌ترین موارد سازگاری گوگل با وردپرس می پردازیم:

 • سرعت بارگذاری: یکی از عوامل مهم در سازگاری گوگل با وردپرس، سرعت لود وب سایت شمامی‌باشد. گوگل از سرعت لود (بازشدن) بالای سایت‌ما لذت می‌برد و این موضوع به عنوان یک عامل برای SEO سایت‌ما مهم است.که خوشبختانه وردپرس برای حل این موضوع و افزایش سرعت سایت افزونه‌های زیادی را دارد که با استفاده از آن می توانیم سرعت بارگذاری سایت خود را بهبود ببخشیم و نظر گوگل را جلب کنیم.
 • ساختار کدنویسی و برنامه‌نویسی وردپرس به شکلی است که به خوبی با ساختار کد گوگل سازگار است. این موضوع به معنی این است که اگر وب‌سایت شما با استفاده از وردپرس ساخته شده باشد، برای گوگل خوانا و قابل فهم است.
 • پشتیبانی از افزونه‌های SEO: وردپرس دارای افزونه‌های تخصصی و حرفه‌ای برای بهبود سئو سایت است و همین موضوع که به شما کمک می‌کنند تا سایت خود را به صورت استاندارد برای گوگل بهینه کنید.
 • سازگاری با استانداردهای گوگل: وردپرس با استانداردهای مربوط به گوگل مانند schema.org و موارد مشابه به شما این اجازه را می‌دهد تا سایت وردپرس خود را به خوبی برای گوگل بهینه‌سازی کنید.

به صورت کلی وردپرس با استفاده از افزونه‌های تخصصی و حرفه‌ای، به شما این اجازه را می‌دهد تا وب سایت خود را به خوبی برای گوگل بهینه کنید و به رتبه بالاتری در نتایج جستجوی گوگل دست یابید.

سازگار با زبان فارسی
سازگار با زبان فارسی

14-سازگار با زبان فارسی

یکی از مزیت‌های وردپرس برای ما فارسی زبانان این است که وردپرس با زبان فارسی سازگار است و به صورت پیشفرض از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و می‌توانید به راحتی با نصب نسخه فارسی آن لذت کار کردن با وردپرس را به زبان فارسی تجربه کنید، البته افزونه‌های شمسی ساز نیز وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانیم تقویم وردپرس را به شمسی تبدیل کرده و از تاریخ شمسی در وردپرس بهره‌مند شویم.

توسعه‌دهندگان ایرانی و خارجی
توسعه‌دهندگان ایرانی و خارجی

15-توسعه‌دهندگان ایرانی و خارجی

باتوجه به اینکه وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای محبوب و پرطرفدار در ایران و جهان است توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان زیادی را از سراسر دنیا به خود اختصاص داده است و همین موضوع باعث می‌شود افزونه‌ها و قالب‌های جدیدتر و بهتری برای این سیستم توسعه داد شده و عرضه شود و درنهایت شما بتوانید از آن‌ها برای بهبود سایت و افزودن امکانات جدید به سایت وردپرس خود استفاده کنید و یک سایت حرفه‌ای را با توجه به نیازهای خود ساخته و طراحی کنید.

یک سرچ ساده
یک سرچ ساده

یک سرچ ساده …

در ادامه برای اینکه مطمئن شویم طراحی سایت با وردپرس می‌تواند یک انتخاب خوب برای ما باشد به یک سرچ ساده در گوگل می‌پردازیم و با توجه به آن نتیجه می‌گیریم که آیا راه‌اندازی سایت با وردپرس می‌تواند کار ثمربخش و درستی باشد و آیا ما می‌توانیم با استفاده از وردپرس سایتی راه‌اندازی کنیم که رتبه‌های خوبی در موتورهای جستجو بگیرد یا خیر. در فیلم این جلسه باما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم و نتیجه گیری کنیم.

نتیجه‌گیری و صحبت پایانی

در این آموزش به این موضوع پرداختیم که چرا از وردپرس استفاده کنیم و دلایلی که باعث می‌شود ما از وردپرس استفاده کنیم را با هم بررسی کردیم و در مورد آن‌ها صحبت کردیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید و کاربردی بوده باشد و توانسته باشد به شما کمک کند تا بتوانید راحت‌تر برای استفاده از وردپرس تصمیم بگیرید، در صورتیکه شما نیز دلایل دیگری برای استفاده از وردپرس دارید می‌توانید از قسمت نظرات این جلسه آن را مطرح کنید.

دوره آموزش وردپرس

این مقاله یکی از جلسات دوره آموزش وردپرس است که به صورت رایگان قابل مشاهده است. مشاهده همه جلسات
وردپرس
قسمت بعدی قسمت قبلی

نظرت راجب این مطلب چیه؟

میانگین امتیازات 5 از 5 | تعداد رای: 1 نفر
 • خیلی عالی
 • عالی
 • خوب
 • بد
 • خیلی بد
اگر سوال یا نظری راجب این مطلب دارید، به اشتراک بگذارید. ارسال دیدگاه

نوشتن دیدگاه

پس از ارسال دیدگاه، ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.