در قسمت‌های قبلی آموزش وردپرس، وارد بخش تنظیمات وردپرس شدیم و با زیر گزینه‌های موجود در تنظیمات وردپرس آشنا شدیم، در این قسمت از آموزش وردپرس می‌خواهیم با تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس آشنا شویم و کاربرد آن‌ها را بررسی کنیم.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس یکی از مهم ترین بخش‌ها برای تنظیمات سایت است که بهتر است در ابتدا آن را به درستی انجام دهید تا ساختار سایت شما از همان اول بدرستی تنظیم شود. این قسمت در سئو سایت تاثیری بسیار زیادی دارد از همین جهت باید با دقت آن را انجام دهید و در آیند نیز آن را تغییر ندهید.

تنظیمات پیوندهای یکتا چیست؟

پیوند یکتا یا permalink در واقع به همان آدرسی گفته می‌شود که امکان دسترسی به صفحات و مطالب سایت شما را به کاربران می‌دهند. پیوندهای یکتا در واقع همان لینک صفحات سایت شما هستند و لینک آن برای هر صفحه متغیر هستند که این یکی از بهترین قابلیت‌های وردپرس محسوب می‌شود.

شما با استفاده از تنظیمات پیوندهای یکتا می‌توانید شکل و ساختار لینک‌های سایت خود را تعیین کنید. برای ورود به بخش تنظیمات پیوندهای یکتا همانند تصویر زیر از بخش تنظیمات روی گزینه “پیوندهای یکتا” کلیک کنید.

ورود به بخش تنظیمات پیوندهای یکتا
ورود به بخش تنظیمات پیوندهای یکتا

قسمت ساختار پیوند یکتا 

پس از ورود به تنظیمات پیوندهای یکتا از قسمت ساختار پیوند یکتا می‌توانید ساختار موردنظر را برای پیوندهای یکتا سایت مشخص کنید. در حالت پیش‌فرض وردپرس در این قسمت گزینه “ساده” انتخاب شده است که می‌توانید آن را با توجه به میل و سلیقه خود تغییر دهید.

 تنظیمات ساختار پیوند یکتا
تنظیمات ساختار پیوند یکتا

گزینه روز و نام

یکی از ساختارهایی که می‌توانید برای پیوند یکتای سایت خود انتخاب کنید، ساختار “روز و نام” است. در این ساختار بعد از آدرس سایت، تاریخ و سپس عنوان برگه نمایش داده می‌شود. مثال این مورد را در پایین همین گزینه مشاهده می‌کنید.

 ساختار روز و نام
ساختار روز و نام

گزینه ماه و نام

ساختار این گزینه به این صورت است که سال و ماه را در ابتدا قرار داده و پس از آن نام نوشته را قرار می‌دهد که نمونه آن را می‌توانید در پایین این گزینه مشاهده کنید.

ساختار ماه و نام

گزینه عددی

ساختار این گزینه به صورت عددی است که نمونه آن را می‌توانید در پایین این گزینه مشاهده می‌کنید.

 گزینه ساختار عددی
گزینه ساختار عددی

گزینه نام نوشته

ساختار این گزینه به این صورت است که نام نوشته را به عنوان لینک آن انتخاب کرده و نام نوشته را برای قرار می‌دهد. از نظر ما بهترین ساختار برای پیوندهای یکتا وردپرس همین گزینه است به این دلیل که منحصر به فرد است.

در نهایت اگر روی گزینه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید در پایان می‌توانید نتیجه تغییرات آن را در لینک صفحات خود مشاهده کنید.

 گزینه ساختار نام نوشته
گزینه ساختار نام نوشته

گزینه ساختار دلخواه

این گزینه به این صورت است که شما می‌توانید در این گزینه ساختار دلخواه خود را مشخص کنید. مثلا شما می‌توانید در این قسمت ساختاری را تعیین کنید که نام نوشته و ساعت و تاریخ در آن وجود داشت باشد. به صورت کلی با استفاده از این گزینه می‌توانید ساختار سفارشی را مشخص کنید.

 گزینه ساختار دلخواه
گزینه ساختار دلخواه

قسمت اختیاری و پیوند یکتا محصولات

اگر ووکامرس را نصب کرده باشید در این قسمت می‌توانید ساختار پیوند یکتای محصولات را مشخص کنید. فعلا به این قسمت کاری نداریم در دوره آموزش ووکامرس به صورت کامل در مورد این قسمت و شیوه استفاده از آن صحبت می‌کنیم.

 گزینه ساختار اختیاری
گزینه ساختار اختیاری

پیشنهاد برای تعیین پیوندهای یکتا

یکی از کارهایی که بهتر است برای تغییر در پیوندهای یکتا انجام دهید، ویرایش پیوند یکتای صفحات است. پیشنهاد می‌کنیم که اگر لینک صفحات شما فارسی است با استفاده از گوگل ترنسلیت آن را به انگلیسی ترجمه کنید و آن را به عنوان پیوند یکتای صفحات قرار دهید. به این شکل ساختار منظم تری را برای سایت خود خواهید داشت.

تغییر از فارسی به انگلیسی
تغییر از فارسی به انگلیسی

برای ویرایش پیوند یکتای یک نوشته کافیست همانند تصویر زیر روی گزینه ویرایش نوشته بزنید.

انتخاب گزینه ویرایش نوشته
انتخاب گزینه ویرایش نوشته

پس از کلیک روی این گزینه وارد صفحه ویرایش نوشته خواهید شد. در این صفحه همانند تصویر زیر بر روی گزینه نوشته کلیک کنید و سپس از قسمت نشانی اینترنتی می‌توانید ترجمه انگلیسی مربوط به آن نوشته را در اینجا قرار دهید.

 ویرایش نام نوشته
ویرایش نام نوشته

پس از تغییر در پیوند یکتای یا همان نشانی اینترنتی این نوشته کافیست، روی گزینه بروزرسانی بزنید تا تغییرات ذخیره شود و شما بتوانید نتیجه آن را مشاهده کنید.

انتخاب گزینه بروزرسانی
انتخاب گزینه بروزرسانی

انجام این تغییر به بهتر شدن لینک‌های صفحات و نوشته‌های سایت شما کمک خواهد کرد پس حتما آن را انجام دهید.

جمع‌بندی و نتیجه گیری

در این قسمت از دوره آموزش وردپرس به توضیح تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس پرداختیم و در مورد این قسمت و کاربرد هر یک از گزینه‌های آن به صورت کامل توضیح دادیم. پیوندهای یکتا یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سایت وردپرس می‌باشد که بهتر است همان ابتدا آن را درست تنظیم کنید و در آینده نیز تغییری را در آن اعمال نکنید تا سایت شما دچار مشکل نشود. امیدواریم این قسمت نیز برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

دوره آموزش وردپرس

این مقاله یکی از جلسات دوره آموزش وردپرس است که به صورت رایگان قابل مشاهده است. مشاهده همه جلسات
وردپرس
قسمت بعدی قسمت قبلی

نظرت راجب این مطلب چیه؟

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
  • خیلی عالی
  • عالی
  • خوب
  • بد
  • خیلی بد
اگر سوال یا نظری راجب این مطلب دارید، به اشتراک بگذارید. ارسال دیدگاه

نوشتن دیدگاه

پس از ارسال دیدگاه، ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.