جذب مشتری با سئو محلی

شاید واژه سئو محلی یا LocalSeo به گوش‌ شما نیز خورده باشد در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که سئو محلی یا LocalSeo چیست و چگونه می‌توانیم از آن برای معرفی و تبلیغ کسب‌وکار خود و جذب مشتریان بیشتر استفاده کنیم و با استفاده از آن مشتریان مربوط به مکان کسب‌وکار خود را پیدا کرده و آن‌ها را جذب کنیم.

این آموزش بیشتر برای کسب‌وکارهایی مناسب می‌باشد که کسب‌وکار سنتی داشته و تمایل دارند از طریق سئو محلی برای کسب‌وکار خود مشتری جذب کنند.

سئو محلی و کاربرد آن

اگر خیلی ساده بخواهیم در مورد سئو محلی یا LocalSeo صحبت کنیم سئو محلی به این معنی است که اگر کاربران و مشتریان شما عبارت و کلمه کلیدی که مرتبط با کسب‌وکار شما است را در گوگل سرچ کردند بتوانند شما را در نتایج گوگل مشاهده کنند و به مشخصات کسب‌وکار شما برای ارتباط با شما دسترسی داشته باشند و بتوانند از آن جهت تماس با شما استفاده کنند. سئو محلی می‌تواند به تبلیغ و معرفی کسب‌وکار شما و افزایش درآمد شما کمک زیادی کند و اگر شما صاحب یک کسب‌وکار محلی و سنتی هستید می‌توانید از سئو محلی برای تبلیغ کسب‌وکارتان و معرفی کسب‌و‌کارتان به افراد ساکن در شهر و یا منطقه خودتان استفاده کنید و با استفاده از سئو محلی به صورت رایگان کسب و کار خود را به دیگران معرفی کرده و آن را تبلیغ کنید.

توضیح سئو محلی با یک مثال

فرض کنید که شما در شهر خود برای حل مشکل برقی اتومبیل خود در گوگل کلمه “باطری سازی” را جستجو می‌کنید پس از جستجوی عبارت “باطری سازی” همان‌طور که در تصویر زیر نیز مشاهده می‌کنید، گوگل با توجه به مکان و محل قرارگیری شما نتایجی را به شما نشان خواهد داد که کسب‌وکارهایی هستند که در زمینه باطری‌سازی ماشین فعالیت دارند و شما می‌توانید اسم و مشخصات آن‌ها را مشاهده کرده و با آن‌ها تماس بگیرید و مشکل خود را حل کنید.

منظور ما نیز از سئو محلی یا LocalSeo دقیقا همین است که شما بتوانید در نقشه گوگل، کسب‌وکار خود را به گونه‌ای ثبت کنید که اگر فردی کلمه کلیدی مربوط به کسب‌وکار شما را در گوگل جستجو کرد بتواند مشخصات کسب‌وکار شما را مشاهده کرده و در صورت نیاز با شما در تماس باشد و از خدمات شما استفاده کند به این شکل شما می‌توانید به صورت کامل رایگان مشتریان مربوط به کسب‌وکار خود را به راحتی جذب کنید.

بررسی مثال باطری‌سازی در سئو محلی
بررسی مثال باطری‌سازی در سئو محلی

در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه می‌توانید کسب‌وکار خود را در گوگل مپ ثبت کنید تا به این صورت و با استفاده از سئو محلی بتوانید کسب‌وکار خود را به صورت رایگان به مشتریان خود معرفی کرده و از آن جهت افزایش درآمد خود استفاده کنید.

نمایش کسب‌وکار در نتایج جستجو

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم کسب‌و‌کار خود را در نتایج محلی گوگل به کاربران و افراد محلی نمایش دهیم تا به این شکل بتوانیم کسب‌وکار خود را به ساکنین شهر و یا منطقه خود معرفی کرده و بتوانیم مشتریان موردنظر خود را از شهر و منطقه خود جذب کنیم، در ادامه این مقاله قصد داریم به شیوه ثبت کسب‌و‌کار در نتایج محلی گوگل بپردازیم و نحوه انجام این کار را به صورت کامل خدمت شما توضیح دهیم اگر شما هم کسب‌وکاری دارید که می‌خواهید کسب‌وکار خود را در نتایج جستجو به افراد ساکن در شهر خود نمایش دهید سئو محلی می‌تواند راهکار خوبی برای این موضوع باشد.

معرفی Google Business Profile

Google Business Profile یک سرویس است که گوگل برای معرفی و ثبت کسب‌وکار‌ها در نتایج محلی ایجاد کرده است که با کمک آن می‌توانید کسب‌وکار خود در نتایج جستجوی محلی ثبت کرده و به صورت کلی مدیریت کسب‌وکار خود را از طریق این سرویس انجام دهید. این سرویس در زمان شیوع کرونا بهبودهای زیادی پیدا کرد و گوگل در زمان شیوع ویروس کرونا به دلیل اینکه بسیاری از کسب‌وکارها با شکست‌ بزرگی روبرو شده بودند و دچار ورشکستی شده بودند زمان زیادی را صرف بهبود این سرویس کرد و امکانات جالبی را به آن اضافه کرده و به صورت کلی آن را ارتقا داد و تغییراتی زیادی را در آن بوجود آورد تا صاحبان کسب‌وکارهای سنتی با استفاده از آن بتوانند کسب‌وکار خود را ثبت کرده و مدیریت کنند و کسب‌وکار خود را به افراد نیازمند به صورت رایگان معرفی کرده و آن را تبلیغ کنند.

سایت Business Profile
سایت Business Profile

شما با استفاده از سرویس Google Business Profile می‌توانید کسب‌وکار خود را در نتایج محلی گوگل ثبت کرده و آن را مدیریت کنید ولی متاسفانه این سرویس در ایران تحریم شده است و امکان استفاده از آن برای کسب‌وکارهای داخل ایران وجود ندارد به دلیل اینکه نمی‌توان در مناطق موردنظر ایران را پیدا کرد و آن انتخاب نمود و به صورت کلی Google Business Profile ایران را تحریم کرده و قابلیت استفاده از آن برای ما وجود ندارد اما جای نگرانی نیست همیشه برای حل محدودیت‌ها در ایران راهکارهایی هم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان محدودیت‌ها را دور زده و به هدف نهایی رسید.

ثبت کسب‌وکار در نتایج محلی با GoogleMap

یکی از راهکارهایی که با استفاده از آن به سادگی و بدون مشکل می‌توانید کسب‌وکار خود را در نتایج محلی گوگل ثبت کنید تا افراد با جستجو بتوانند کسب‌وکار شما را مشاهده کنند استفاده از GoogleMap برای ثبت کسب‌وکار خودتان است که در این روش مشکلی برای شما وجود ندارد و به راحتی می‌توانید کسب‌وکار خود را ثبت کنید ولی امکانات بسیار کمتری را برای ثبت کسب‌وکار خود در گوگل خواهید داشت. در ادامه به شیوه ثبت کسب‌وکار در نتایج محلی گوگل خواهیم پرداخت و این موضوع را به شکل عملی توضیح خواهیم داد.

شیوه ثبت کسب‌وکار در GoogleMap

برای ثبت کسب‌وکار خود با استفاده از گوگل مپ ابتدا باید وارد سایت GoogleMap شوید و پس ورود به گوگل مپ باید مکانی که قصد دارید که کسب‌وکار خود را در آنجا ثبت کنید را پیدا کنید به طور مثال ما قصد داریم که کسب‌وکار خود را در شهر اصفهان و در مکان زیر ثبت کنیم .

پیدا کردن مکان موردنظر در گوگل مپ
پیدا کردن مکان موردنظر در گوگل مپ

پس از پیدا کردن مکان موردنظر کسب‌وکار خود روی نقشه، باید روی آن مکان قرار گرفته و راست کلیک کرده و پس از اینکه راست کلیک کردید همانند تصویر زیر گزینه “Add a Missing Place” را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه "Add a Missing Place"
انتخاب گزینه “Add a Missing Place”

پس از انتخاب این گزینه در صورتیکه از قبل وارد حساب کاربری گوگل خود نشده باشید همانند تصویر زیر پیامی به شما نمایش داده خواهد شد و برای ثبت مکان موردنظر خود در گوگل مپ ابتدا از شما می‌خواهد وارد حساب کاربری گوگل خود شوید تا بتوانید مکان موردنظر خود را در گوگل مپ ثبت کنید که برای ورود نیز همانند تصویر زیر باید گزینه “Sign in” را انتخاب کرده تا بتوانید وارد حساب کاربری خود شده و ادامه فرایند ثبت مکان موردنظر را در گوگل مپ انجام دهید، پس ما نیز جهت ادامه کار و ورود به حساب کاربری خود در گوگل مپ روی گزینه “Sign in” کلیک می‌کنیم تا بتوانیم وارد حساب کاربری گوگل خود بشویم.

نیاز به ورود به حساب کاربری
نیاز به ورود به حساب کاربری

پس از کلیک روی گزینه “Sign in” با صفحه زیر روبرو خواهید شد که در اینجا باید با استفاده از مشخصات اکانت گوگل خود وارد حساب کاربری خود در گوگل شوید.

ورود به حساب کاربری گوگل
ورود به حساب کاربری گوگل

پس از اینکه وارد حساب کاربری گوگل خود شدید با پنجره زیر روبرو خواهید شد که با استفاده از آن می‌توانید کسب‌وکار خود را روی نقشه گوگل اضافه کنید در ادامه به بررسی جزئیات مربوط به این پنجره خواهیم پرداخت.

اضافه کردن مکان در نقشه گوگل
اضافه کردن مکان در نقشه گوگل

در ادامه به بررسی گزینه‌های موجود در تصویر بالا خواهیم پرداخت و در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

1- نام کسب‌وکار: در این قسمت باید نام کسب‌وکار خود را که می‌خواهید آن را در گوگل مپ ثبت کنید وارد نمایید که برای نمایش بهتر و تاثیر بیشتر این موضوع پیشنهاد می‌گردد در ابتدای نام کسب‌وکار خود کلمه کلیدی که کسب‌وکار شما بیشتر با آن شناخته می‌شود را وارد کنید تا بتوانید در نتایج جستجو جایگاه بهتری را کسب کنید به طور مثال اگر ما می‌خواهیم کسب‌وکاری را ثبت کنیم که در زمینه باطری و برق خودرو فعالیت دارد می‌توانیم به این شکل نام کسب و کار خود را وارد کنیم : “باطری‌سازی اسپادانا” همان‌طور که مشاهده می‌کنید در ابتدای نام کسب‌وکار خود عبارت باطری‌سازی را درج کرده‌ایم که به کسب جایگاه بهتر در نتایج به ما کمک می‌کند.

سعی کنید اگر می‌خواهید در سئو محلی رتبه‌های بهتری کسب کنید به هیچ عنوان از اسامی خاص و یا از اسم شرکت خود به صورت کامل استفاده نکنید زیرا این موضوع باعث عدم نمایش شما در کلمات کلیدی پرکاربرد و پر جستجو خواهد شد که در نهایت برای شما نتیجه‌ای را در پی نخواهد داشت.

2-انتخاب گروه کاری: در این قسمت باید گروه شغلی و کاری که کسب‌وکار شما در آن قرار دارد را انتخاب کنید، دقت داشته باشید که برای انتخاب این موضوع باید نسبت به گروه کاری خود اطلاع داشته باشید و پس از آن، دسته‌بندی موردنظر خود را در این قسمت انتخاب کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که در این قسمت باید دسته بندی مناسب را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است که کسب‌وکار شما در نتایج جستجو محلی به درستی نمایش داده نشود.

3-آدرس کسب‌وکار: در این قسمت می‌توانید آدرس کسب‌وکار خود را که به صورت آنلاین روی نقشه مشخص کرده‌اید را به صورت نوشتاری مشاهده کنید.

4-آدرس روی نقشه : در این قسمت می‌توانید آدرس کسب‌وکار خود را روی نقشه در صورت نیاز تغییر دهید.

5-Located Within: در این قسمت می‌توانید اگر کسب‌وکار شما واقع در یک مرکز خرید و یا پاساژ هست و کسب‌وکار شما یکی از واحدهای آن مرکز خرید هست اسم آن مرکز خرید را مشخص کنید.

اضافه کردن جزئیات کسب‌وکار

برای اضافه کردن جزئیات کسب و کار مانند شماره تماس، ساعات کاری و آدرس سایت باید همانند تصویر زیر روی گزینه “Add more Details” کلیک کنیم تا بتوانیم این کار را انجام داده و جزئیات کسب و کار خود را به صورت کامل وارد کنیم.

اضافه کردن جزئیات کسب‌وکار
اضافه کردن جزئیات کسب‌وکار

پس از کلیک روی گزینه “Add more Details” با صفحه زیر روبرو خواهید شد که در این صفحه باید جزئیات خواسته شده مربوط به کسب‌وکار خود را وارد کنید.

وارد کردن جزئیات کسب‌وکار برای سئو محلی
وارد کردن جزئیات کسب‌وکار برای سئو محلی

در ادامه به بررسی گزینه‌های موجود در تصویر بالا خواهیم پرداخت و در مورد هریک از آن‌ها توضیح خواهیم داد.

1-Hours: در این قسمت باید ساعات کاری کسب‌و‌کار خود را وارد کنید که در این قسمت می‌توانید به صورت روزهای هفته ساعت کاری خود را مشخص کرده و یا گزینه 24 ساعت را انتخاب کنید.

2-phone number: در این قسمت باید شماره تماس کسب‌و‌کار خود را وارد کنید که می‌توانید شماره همراه و یا شماره ثابت موردنظر را برای این موضوع وارد کنید تا مشتریان بتوانند با استفاده از آن با شما در ارتباط باشند.

3-Website: در این قسمت باید در صورتیکه کسب‌وکار شما دارای سایت است، آدرس سایت آن را وارد کنید که باید آدرس سایت خود را به صورت کامل در این قسمت وارد کنید.

4- About: در این قسمت باید تاریخ تاسیس و یا تاریخ شروع به کار کسب‌و‌کار خود را مشخص کنید.

5-Place photos: در این قسمت باید تصاویر مربوط به کسب‌وکار خود را اضافه کنید که برای این قسمت پیشنهاد می‌گردد از تصاویر واقعی استفاده کنید که خودتان آن‌ها را ثبت کرده‌اید و از تصاویر موجود در اینترنت و یا سایت‌ها استفاده نکنید زیرا کاربران این موضوع را به راحتی متوجه می‌شوند و گوگل به تصاویری که توسط شما گرفته شده باشد اهمیت بیشتری می‌دهد.

در نهایت پس از تکمیل کردن موارد فوق جهت ثبت و اضافه شدن کسب‌و‌کار به نتایج محلی گوگل باید روی گزینه “Submit” در انتهای صفحه کلیک کنید تا کسب و کار شما در گوگل اضافه شود.

پیام تشکر از مشارکت برای ثبت کسب‌وکار
پیام تشکر از مشارکت برای ثبت کسب‌وکار

پس از کلیک روی گزینه گفته شده با صفحه بالا روبرو خواهید شد که در این صفحه از مشارکت شما قدردانی کرده و برای بستن این پنجره می‌توانید روی گزینه “Done” کلیک کنید تا پنجره موردنظر بسته شود.

پس از انجام مراحل فوق در چند روز آینده کسب‌و‌کار موردنظر شما روی نقشه گوگل اضافه خواهد شد و در دسترس بوده و نمایش داده خواهد شد.

مالکیت کسب و کار

متاسفانه به دلیل اینکه Google Business Profile در ایران تحریم است شما نمی‌توانید روی کسب‌و‌کاری که اضافه کرده‌اید مالکیت داشته باشید و یا آن را ویرایش کنید برای مدیریت و ویرایش کسب و کار خودتان در نتایج محلی گوگل پیشنهاد می‌گردد هر چند وقت یکبار به سراغ پروفایل کسب‌و‌کار خود در گوگل مپ رفته و آن را مشاهده کنید تا در صورتیکه تغییراتی در آن رخ داده است آن را مشاهده کنید زیرا همه افراد می‌توانند کسب‌و‌کار اضافه شده توسط شما را ویرایش کنند و اطلاعات موجود در آن را تغییر دهند که این مشکل نیز به دلیل تحریم بودن Google Business Profile در ایران وجود دارد.

ویرایش مشخصات کسب و کار

برای ویرایش مشخصات کسب‌و‌کار خود پس از اینکه آن را ثبت کردید، باید اسم آن را جستجو کرده تا بتوانید آن را مشاهده کنید که پس از مشاهده آن باید برای ویرایش اطلاعات کسب‌وکار روی گزینه مشخص شده در تصویر زیر کلیک کرده و زیر گزینه “Suggest An Edit” را انتخاب کنید تا بتوانید مشخصات کسب‌وکار خود را ویرایش کرده و آن تغییر دهید.

ویرایش مشخصات کسب و کار
ویرایش مشخصات کسب و کار

به این شکل و با توضیحاتی که در بالا ارائه شد شما می‌توانید مشخصات کسب‌وکار خود در صورت نیاز ویرایش کنید.

نکات مهم برای کسب رتبه‌های بهتر در نتایج

در ادامه قصد داریم به بررسی نکات مهمی بپردازیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید نتایج بهتری را در سئو محلی گوگل کسب کنید و در صدر نتایج آن قرار بگیرید.

 • در ابتدای نام کسب‌وکار خود عبارت و کلمه کلیدی که کسب و کار شما بیشتر با آن شناخته می‌شود را وارد کنید.
 • از تصاویری استفاده کنید که واقعی و اختصاصی هستند و از تصاویر موجود در اینترنت و سایت‌ها استفاده نکنید.
 • اطلاعات کسب و کار خود را به صورت کامل درج کنید و حتما اطلاعاتی مانند ساعت کاری و شماره تماس را قرار دهید.
 • دسته بندی مرتبط با کسب و کار خود را انتخاب کنید.
 • به سوالاتی که کاربران در صفحه پروفایل کسب و کار از شما می‌پرسند پاسخ دهید.
 • برای کسب و کارهای مختلف نظر بدهید و از نظرات دیگران در مورد کسب‌وکار استفاده کنید.
 • از مشتریان خود بخواهید که نظرات خود در صفحه کسب و کار به همراه امتیاز برای شما قرار دهند.
 • اگر وب سایت برای کسب‌و‌کار خود ندارید حتما راه‌اندازی کنید و آدرس آن پروفایل کسب‌وکار خود را قرار دهید.
 • اگر وب سایت دارید در محتوای وب سایت خود مانند عنوان صفحات سایت اسم شهر و یا منطقه خود را قرار دهید.
 • می‌توانید اسم منطقه خود را نیز در عنوان کسب و کار خود قرار دهید به طور مثال : باطری سازی در چهارباغ

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله از مقالات آموزشی به ثبت سایت در نتایج محلی گوگل پرداختیم و شیوه انجام این موضوع را نیز به صورت کاملاً عملی خدمت شما توضیح دادیم، شما با استفاده از این مقاله می‌توانید در صورتیکه صاحب یک کسب‌وکار سنتی و محلی هستید از سئو محلی برای افزایش مشتریان و جذب مشتریان خود استفاده کنید و به این شکل درآمد خود را افزایش دهید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید و کاربردی بوده باشد در صورتیکه در مورد این موضوع سوال و یا مشکلی دارید می‌توانید از قسمت نظرات این مقاله آن را مطرح کنید.

نظرت راجب این مطلب چیه؟

میانگین امتیازات 5 از 5 | تعداد رای: 2 نفر
 • خیلی عالی
 • عالی
 • خوب
 • بد
 • خیلی بد
اگر سوال یا نظری راجب این مطلب دارید، به اشتراک بگذارید. ارسال دیدگاه

نوشتن دیدگاه

پس از ارسال دیدگاه، ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.